Przytnij i uporządkuj swoje zdjęcia

ujęcie krajobrazu, które można wyprostować, aby linia horyzontu była pozioma

Wyprostuj obrazy: zawsze najlepiej jest zwracać uwagę podczas fotografowania, aby upewnić się, że horyzont jest poziomy; jednak prostowanie jest prostym wstępnym etapem edycji.

ujęcie krajobrazu, które zostało przycięte w celu uzyskania lepszego układu kompozycyjnego

Przycinaj zdjęcia, aby uwydatnić drobne aspekty kompozycyjne, takie jak rozpraszające elementy na krawędzi kadru lub nieznaczne przesuwanie obiektu.

Obrazy bez plam: na zewnątrz jest zakurzony obszar, a pył natury przedostaje się na obiektyw aparatu, a następnie do ujęć. (Można to zmniejszyć, regularnie używając pędzla do soczewek w terenie.)

Funkcja usuwania plam jest dostępna w większości systemów edycji. Termin może pochodzić od „stemplowania klonów” do „gojenia plam”. Możesz także dostosować sposób patrzenia na zdjęcie, aby wyróżnić określone obszary. Dokładnie poruszaj się po zdjęciu, aż uzyskasz obraz bez plam.

Należy wyregulować balans bieli.

„balans bieli” odnosi się do poziomów kolorów, a nie poziomów ekspozycji. Jeśli uznasz to za nieatrakcyjne lub nienaturalne, możesz zmodyfikować balans bieli, aby poprawić ogólny odcień koloru obrazu. Ponieważ pliki JPG rejestrują znacznie mniej danych cyfrowych niż zdjęcia RAW, pozwalają na bardzo niewielką korektę balansu bieli podczas edycji.

Aby prawidłowo skalibrować obraz do warunków oświetleniowych, w jakich został zrobiony, większość narzędzi edycyjnych umożliwia wybór spośród gotowych ustawień, takich jak „lampa błyskowa”, „światło dzienne” lub „pochmurno”. Wiele z nich zawiera również suwaki „temperatury” i „odcień”, których można użyć do dostrojenia ogólnego oświetlenia rzucanego na obraz.

W razie potrzeby dostosuj kontrast i ekspozycję.

Zmiana ekspozycji: jest to proces, w którym zdjęcie jest tak jasne lub ciemne, jak chcesz. Gdy zwiększysz jasność, czasami może pojawić się „szum” (cętkowany wygląd). Dlatego zawsze najlepiej jest mieć odpowiednią ekspozycję (taką, która jest wystarczająco jasna) przy pierwszym robieniu zdjęcia.

Zmiana kontrastu: Kontrast odnosi się do zakresu ciemnych do jasnych tonów na zdjęciu. Gdy jest ustawiony na maksimum, obraz staje się ostry, a wszystkie style, niezależnie od odcienia, są albo bardzo ciemne, albo bardzo jasne. Gdy jest ustawione na najniższe ustawienie, obraz staje się płaski, a żadne elementy w ramce nie wyróżniają się. W większości przypadków będziesz potrzebować umiarkowanego kontrastu, który trzyma się z dala od tych skrajności. Jeśli chcesz, możesz zmienić różnicę, aby uzyskać dowolne efekty.

Jak korzystać z histogramu zdjęcia: Histogram zdjęcia to wizualne przedstawienie zakresu tonalnego zdjęcia, które pomaga w optymalizacji końcowych poziomów ekspozycji podczas edycji. Histogram zwykle nie jest konieczny, ale może być przydatny, gdy zdjęcie zawiera dużo ciemnych lub jasnych obszarów. Często pojawia się na ekranie, na którym modyfikujesz ekspozycję w wielu narzędziach edycyjnych, co ułatwia odwoływanie się do niego. Prawidłowo naświetlona fotografia będzie się składać z odcieni od ciemnych do jasnych, z większą liczbą technik zgrupowanych pośrodku:

Celem nie jest robienie zdjęć z histogramem takim jak ten przez cały czas: odpowiada za to przede wszystkim oświetlenie tematu.