Techopedia wyjaśnia edycję obrazu

Co oznacza edycja obrazu?

Edycja obrazu odnosi się do modyfikowania lub ulepszania cyfrowych lub tradycyjnych obrazów fotograficznych przy użyciu różnych technik, narzędzi lub oprogramowania. Obrazy wytwarzane przez skanery, aparaty cyfrowe lub inne urządzenia do przechwytywania obrazu mogą być dobre, ale nie doskonałe. Edycja obrazu ma na celu stworzenie najlepszego możliwego wyglądu obrazów, a także poprawę ogólnej jakości obrazu zgodnie z różnymi parametrami.

Techopedia wyjaśnia edycję obrazu

Edycja obrazu jest uważana za akt twórczy, artystyczny. Edycja obrazu polega na usuwaniu niechcianych elementów, takich jak drobinki kurzu i rysy, dostosowywaniu geometrii obrazu, takich jak obracanie i kadrowanie, korygowanie aberracji obiektywu, wyostrzanie lub zmiękczanie obrazu, dokonywanie zmian kolorów lub dodawanie efektów specjalnych do obrazu. Często zadania związane z edycją obrazu są powtarzalne i wymagają intensywnego przetwarzania. Ręczna edycja obrazu wykonywana na tradycyjnych fotografiach analogowych wymaga wysokiego poziomu wiedzy i dbałości o szczegóły. Do edycji obrazów dostępne są również aplikacje do edycji obrazów. W przeciwieństwie do innych konwencjonalnych metod, narzędzia te zapewniają zaawansowane operacje edycji obrazu, takie jak kompresja danych, organizacja zdjęć i wybór właściwości obrazu.

W cyfrowym przetwarzaniu obrazu edycja obrazu jest zasadniczo podzielona na edycję pikseli i edycję parametryczną obrazu. Edycja pikseli skupia się na zmianie obrazu poprzez pracę na poziomie pikseli. Z kolei edycja parametryczna obrazu skupia się na zmianie wyglądu obrazu bez zmiany oryginalnego obrazu.

Z edycją obrazu wiążą się korzyści. Poprawia oryginalne obrazy zgodnie z wymaganiami użytkownika. Mogą nadać obrazowi więcej kolorów i życia. Pomaga w wydobyciu jak najlepszego wizerunku w interesie widzów.

Edycja obrazów ma kilka wad. Zaawansowane oprogramowanie do edycji obrazu jest drogie i często wymaga czasu na zrozumienie i zapoznanie się z jego funkcjami. Co więcej, niektórzy uważają edytowane obrazy za fałszywe lub wprowadzające w błąd, powodując negatywną reputację niektórych osób w zakresie edycji obrazów.

Hałas i ostrzenie

Jeśli klikniesz na trzecią zakładkę, która pokazuje dwa czarne trójkąty, przejdziesz do panelu, w którym możesz dostosować szum i wyostrzenie. Ponownie, potrzebne są tutaj delikatne korekty.

Ważne jest, aby wyświetlić zdjęcie w 100%, aby zobaczyć, jakie zmiany wprowadzają zmiany.

Aplikacja do edycji zdjęć cyfrowych. Służy do przycinania i retuszu zdjęć, a także organizowania ich w albumy i pokazy slajdów. Edytory zdjęć zazwyczaj nie mają niezliczonych filtrów i funkcji pełnowymiarowych edytorów obrazów, takich jak Adobe Photoshop lub Corel Paint Shop Pro. Jednak każdy edytor zdjęć zawiera podstawowy zestaw narzędzi wystarczający dla większości konsumentów.