Krótkie wprowadzenie do podstawowej edycji zdjęć dla początkujących

Jeśli jesteś początkującym, używanie oprogramowania do edycji może być zniechęcającą perspektywą. A jeśli nie możesz opanować technologii? A jeśli to zbyt skomplikowany proces? A jeśli to po prostu zbyt czasochłonne? A jeśli obrazy okażą się okropne? Tyle co jeśli! Rozumiem; Byłam tam. W tym artykule proponuję bardzo prosty sposób zagłębienia się w edycję, jeśli jesteś nowicjuszem. Są to podstawowe zasady, które, mam nadzieję, przydadzą się w przyszłości do bardziej wymyślnej edycji!

Prawidłowa ekspozycja

Prawidłowa ekspozycja oznacza uzyskanie właściwej równowagi między 3 składnikami trójkąta ekspozycji. Mianowicie: przysłona, czas otwarcia migawki i ISO. Prawidłowe wyważenie wszystkich trzech zapewni idealnie wyeksponowany obraz. Oznacza to, że żadne prześwietlone światła ani szczegóły nie zostaną całkowicie utracone w cieniach lub ciemniejszych obszarach obrazu, które powinny być nadal widoczne.

Najbardziej przydatnym narzędziem do określenia, czy ekspozycja jest idealna, jest spojrzenie na histogram podczas edycji. Alternatywnie możesz wyświetlić histogram po zrobieniu zdjęcia, ponieważ obecnie w wielu aparatach jest on również wyświetlany na ekranie LCD. Mówiąc najprościej, histogram jest reprezentacją rozkładu wartości tonalnej na obrazie w formie graficznego wykresu. Wystarczy spojrzeć na histogram (wykres w prawym górnym rogu poniższego obrazu), aby natychmiast stwierdzić, czy na obrazie występuje równomierny rozkład wartości tonalnych, sądząc po dolinach i szczytach na wykresie, czy też wyraźnym kontraście.

Jeśli sfotografowany obraz ma nieprawidłową ekspozycję, rozwiązaniem jest edycja. Możesz przesuwać suwaki w oprogramowaniu do edycji, aby zwiększyć ekspozycję, jeśli zdjęcie jest zbyt ciemne, lub zmniejszyć ekspozycję, jeśli zdjęcie jest zbyt jasne. W przypadku nadmiernego naświetlenia zazwyczaj można odzyskać trochę prześwietlonych pasemek.

Spójrz na powyższy obrazek. To jest obraz RAW otwarty w programie Bridge. Widać, że jest trochę jasno, a histogram pokazuje wysoką górę prawie dotykającą prawej krawędzi. Gdy histogram dotyka zarówno lewej, jak i prawej krawędzi, oznaczałoby to przycięcie ciemnych i jasnych części obrazu, co oznacza prześwietlenie i niedoświetlenie obrazu. To jest dobry obraz, ponieważ nic nie dotyka krawędzi, ale jest dla mnie zbyt jasny.

Zdjęcie po lewej poniżej pokazuje prześwietlone zdjęcie z podniesioną ekspozycją, a zdjęcie po prawej przedstawia niedoświetlone zdjęcie z obniżoną ekspozycją. Zobacz, co robi histogram na tych obrazach.

Balans bieli

Mówiąc najprościej, balans bieli to regulacja w aparacie, która odczytuje temperaturę barwową fotografowanego światła w odniesieniu do neutralnej bieli. Idealny balans bieli powinien pokazywać biel jako białą, tak jak jest to postrzegane w rzeczywistości i nie ma przebarwień, które zniekształcają biel bieli. Możesz jednak wybrać ciepłą biel lub zimną biel, dostosowując suwaki balansu bieli. Ogólnie rzecz biorąc, nie chcesz, aby biel wyglądała na zbyt żółtą lub pomarańczową lub zbyt zimną, jak z mocnym niebieskim odcieniem. Porównaj oba zdjęcia poniżej: za chłodno po lewej i za ciepło po prawej.

Kontrast

Moim zdaniem nie ma nic nadzwyczajnego na temat kontrastu. Ma to po prostu związek z siłą czerni na zdjęciu. Po powyższych korektach nasze zdjęcie nadal wygląda bardzo płasko. Wszystko, czego potrzebujesz, to skrzypce na czerniach, cieniach, światłach i jasnych obszarach. Pamiętaj tylko, aby nie przycinać czerni lub bieli lub jeśli chcesz trochę większego kontrastu, nie za dużo przycinania. Możesz także użyć zakładki Krzywe (tej, która pokazuje siatkę z krzywą linią) do regulacji kontrastu.