Co to jest edycja zdjęć i jak to działa?

galernik

Edycja zdjęć (znana również jako postprocessing lub postprodukcja) to dostosowywanie zdjęć za pomocą aplikacji do edycji zdjęć w fotografii cyfrowej. To cyfrowy odpowiednik ciemni, w której zdjęcia można edytować po ich wykonaniu. Po tym, jak fotograf wykonał zdjęcia i wybrał te najlepsze, rozpoczyna się edycja zdjęć.

Techniki podstawowej edycji zdjęć

Większość profesjonalnych fotografów wykorzystuje oprogramowanie do edycji, takie jak Adobe Lightroom, do organizowania i edytowania zdjęć. Lightroom to wszechstronne i wyrafinowane narzędzie do edycji, które może stworzyć prawie każdy efekt, jaki możesz sobie wyobrazić w połączeniu z Adobe Photoshop. Podczas przetwarzania obrazu oprogramowanie do edycji zdjęć, takie jak Lightroom, może być używane do zastosowania różnych metod edycji obrazu. Niektóre narzędzia do edycji umożliwiają wprowadzanie ogólnych zmian jakości obrazu, podczas gdy inne umożliwiają wprowadzanie ukierunkowanych zmian i dostosowywanie tylko części obrazu. Do podstawowej edycji użyjesz następujących narzędzi do edycji zdjęć:

Balans bieli: Dostosuj temperaturę i odcień, aby zapewnić dokładne kolory.
Ekspozycja odnosi się do ogólnej jasności lub czerni obrazu. Podświetlenia wpływają tylko na jaśniejsze obszary obrazu, a cienie kontrolują tylko ciemniejsze obszary obrazu. Biel wybiera najjaśniejszy punkt obrazu, a czerń określa najciemniejszy punkt obrazu.

Kontrast to różnica w jasności między jasnymi i ciemnymi obszarami. Kiedy używasz kontrastu, twoje ciemności stają się ciemniejsze, a jasne stają się jaśniejsze.
Przejrzystość: Zwiększ kontrast tylko w środkowych tonach zdjęcia, a zwiększenie przejrzystości poprawia teksturę i dodaje obrazowi ziarnistości. Z drugiej strony zmniejszona klarowność może nadać Twoim zdjęciom wrażenie snu.
Nasycenie odnosi się do ilości informacji o kolorze na zdjęciu i jest związane z jaskrawością, która uwydatnia mniej nasycone kolory na zdjęciu bez wpływu na bogate odcienie.

Korekta perspektywy:

Koryguje zniekształcenia spowodowane fotografowaniem obiektu pod kątem, który nie jest dokładnie kwadratowy. Jeśli na przykład sfotografujesz budynek z ziemi, będziesz musiał przechylić kamerę do góry, aby uchwycić całą konstrukcję; ściany budynku będą wyglądały na pochylone w kierunku środka kadru, a nie prosto w górę i w dół na ujęciu. Możesz użyć korekcji perspektywy, aby budynek wyglądał na kwadratowy.