Edycja zdjęć — początkujący

galernik

Zawsze rób zdjęcia w trybie RAW.

Ta wskazówka dotyczy technicznie fotografii, a nie edycji, ale jest tak ważna, że ​​poczułem się zmuszony ją dodać.

Chociaż format JPEG doskonale nadaje się do szybkich zdjęć, jeśli chcesz przeprowadzić poważne przetwarzanie zdjęć, RAW jest najlepszym rozwiązaniem. Zapewni Ci znacznie większą wszechstronność; możesz zmienić ekspozycję, balans bieli, kolor i więcej za pomocą pliku RAW. Z drugiej strony, pliki JPEG umożliwiają tylko ograniczone zmiany (a jeśli za bardzo zmodyfikujesz plik JPEG, otrzymasz niepożądane artefakty, takie jak paski).

Wadą RAW jest to, że trudno go pokazać. Musisz użyć edytora RAW, aby przekonwertować ujęcie RAW na JPEG, zanim wyślesz je do znajomych, opublikujesz w mediach społecznościowych lub umieścisz na swojej stronie internetowej. Na szczęście narzędzia Adobe Camera Raw i Lightroom są szczególnie przeznaczone do edycji RAW, dzięki czemu procedura konwersji jest prosta.

Przy okazji, możesz zmienić format pliku w menu aparatu — jeśli masz problemy, zajrzyj do podręcznika. Pliki RAW są teraz dostępne w prawie każdym aparacie (w tym w telefonach komórkowych!).

Zacznij od dostosowania ekspozycji.

Co powinienem najpierw zrobić?

I chociaż możesz potencjalnie pójść w milion innych kierunków, zdecydowanie radzę zacząć od ekspozycji, która jest ogólną jasnością zdjęcia.

W wybranej przez Ciebie aplikacji do przetwarzania końcowego powinieneś zobaczyć podstawowy suwak Ekspozycji:

Histogram przedstawia rozkład tonalny obrazu. Półcienie są reprezentowane przez piki na środku histogramu, podczas gdy piki po lewej i prawej stronie reprezentują cienie i światła. Szczyty napierające na obie strony histogramu sugerują przycięte szczegóły, którym powinieneś zapobiegać (jeśli zauważysz te przycięte regiony, jest to wskazówka, że ​​powinieneś zmienić ekspozycję).

Wybierz odpowiedni balans bieli.

Po poprawieniu ekspozycji następnym podstawowym krokiem do edycji zdjęć, który polecam, jest balans bieli, aby zrównoważyć wszelkie nieprzyjemne przebarwienia na zdjęciach.

W tym momencie aparat zastosuje jakąś formę balansu bieli, ale prawie zawsze będzie trzeba go wyregulować. Biel na twoich zdjęciach będzie wydawać się precyzyjna, tak jak w prawdziwym życiu, z idealnym balansem bieli (chociaż zawsze możesz to zmienić później ze względów artystycznych).

Zwiększ kontrast (zwykle)

Kontrast odnosi się do różnicy między ciemnościami a światłami na zdjęciu, przy czym silny kontrast wynika z intensywnych ciemności i intensywnych świateł, a niski kontrast wynika z delikatniejszych ciemności i delikatniejszych świateł.

Jednak pomogłoby, gdybyś nigdy nie posunął się za daleko z kontrastem; w przeciwnym razie otrzymasz krzykliwy, koszmarny obraz.

Nawiasem mówiąc, możesz obniżyć suwak Kontrast, jeśli wolisz bardziej miękki, bardziej eteryczny efekt. Fotografując w mglistej pogodzie, fotografowie zazwyczaj używają stylu o niskim kontraście, aby podkreślić atmosferę.